توصیه هائی برای ترویج مهارت‌های رهبری در کودکان

   توصیه هائی برای ترویج مهارت‌های رهبری در کودکان

 

۱. الگوی خوبی باشید:

 

به عنوان یک رهبر، شما احتمالاً با اهمیت تعیین الگویی خوب برای گروه‌تان آشنا هستید. این حتی از نقش شما به عنوان والدین مهم‌تر است. به فرزندان تان اجازه دهید ببینند که شما چگونه بین کارآفرینی و نقش‌های شخصی‌تان تعادل ایجاد می‌کنید، شما از این طریق به آنان می‌آموزید که چگونه رهبرانی مؤثر باشند.

 

۲. فعالیت‌های تیمی را تشویق کنید.

 

ابتدا، علائق فرزندان‌تان را تشخیص دهید و مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های تیمی را تشویق کنید. کودکان از طریق این فعالیت‌ها درس‌های ارزشمندی را در مورد کار تیمی به دست می‌آورند. این تجربه ارزشمند می‌تواند با عضویت در تیم‌های پلیسی، ورزش کردن و یا پیوستن به گروه مدرسه ایجاد شود.

 

۳. بر استقامت تأکید کنید.

 

بهترین رهبران می‌آموزند که چگونه با شکست به نحوی مواجه شوند که درنهایت برای‌شان موفقیت به ارمغان آورد. بچه‌ها باید یاد بگیرند که از موفقیت و پیروزی دیگران ناراحت نشوند و بتوانند شرایط سخت را با امیدواری نسبت به آینده پشت سر بگذارند.

 

۴.مهارت‌های مذاکره را در کودکان‌تان پرورش دهید:

 

رهبر خوب، هنر مصالحه را می‌داند. به جای دادن پاسخ‌های آری یا نه به فرزندان‌تان، پیشنهادی را ارائه کنید و به آن‌ها اجازه دهید با ارائه امتیازات معقولانه تصمیم بگیرند. بحث‌هایی را ایجاد کنید که در آن منافع مشترکی بین شما و کودک وجود دارد. اجازه دهید کودک‌تان برای دریافت حق خود از استدلال و مذاکره بهره بگیرد.

 

۵. توانایی تصمیم‌گیری.

 

کودکان از همان سال‌های اول باید یاد بگیرند که چگونه خوب تصمیم بگیرند. ازآنجاکه کودکان با انتخاب‌های بی‌شمار و فراوانی روبرو می‌شوند، گزینه‌های دو یا سه‌گانه را محدود می‌کنند. توصیه می‌شود که کودکان‌تان را طوری آموزش دهید که جوانب مثبت و منفی هر یک از گزینه‌ها را درک کنند و از این طریق تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری داشته باشند. این موضوع به آن‌ها کمک خواهد کرد تا تصمیمات درست را در زندگی روزمره به‌کارگیرند.»

 

۶. تقویت اعتمادبه‌نفس در کودک.

 

وقتی به رستوران می‌روید، آیا برای فرزندان‌تان هم شما غذا سفارش می‌دهید؟ درواقع می‌توانید جلسه صرف شامی ساده را به تمرینی برای تقویت اعتمادبه‌نفس در فرزندتان تبدیل کنید. اجازه دهید خودش غذا را سفارش دهد و اعتمادبه‌نفس بیشتری به دست آورد.

جزوات و تکالیف

مطالب کمک درسی

مقالات علمی،پژوهشی

افتخارات مدرسه